Projekty

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Markowicach

Więcej informacji znaleźć można na oficjalnej stronie wydarzenia na facebooku.


Cellorganic

Repertuar Cellorganic propaguje oryginalne dzieła tworzone na ten skład autorstwa takich mistrzów IX I XX wieku jak O.Ravanello, F.Liszt. J.Jongen, M.Dupre, , A.Kellermann, F. Gernsheim, J.Sulzer oraz dzieła twórców dawnych epok jak J.S.Bach, A.Vivaldi, A.Scarlatti. Duet prezentuje również własne opracowania muzycznych arcydzieł różnych epok (M.Bruch, C.Saint-Saëns).

Od wielu lat swoją muzyczną pasję łączymy wspólnie z Mężem, wybitnym organistą prof. dr hab. Radosławem Marcem. Promujemy dość niekonwencjonalny rodzaj kameralistyki na instrumenty o jakże innym sposobie wydobycia dźwięku i bagażu stylistycznej historii.

Moim autorskim projektem będącym konsekwencją kariery artystycznej jest płyta Borrowed Sounds wytwórni SOLITON. Zbiór zarejestrowanych utworów można by określić jako kwintesencję moich muzycznych pasji. Wybór repertuaru jest rezultatem koncertowego doświadczenia i nieustannego sprawdzania się w roli interpretatora, ale też kreatora muzyki. Dlatego przedstawione dzieła niosą ze sobą bardzo osobisty arsenał estradowych emocji związanych z uwielbianą przeze mnie twórczością J.S.Bacha, zainteresowaniami kulturą hebrajską i iberyjską, inspiracjami literaturą skrzypcową i fortepianową, oraz tym co bliskie wiolonczelowemu dolce cantabile – muzyką romantyczną.

Asturias I.Albeniza to dzieło napisane jako część Suite Espagnole przeznaczonej na fortepian. Swoją odrębną i wyjątkową popularność zyskało dzięki transkrypcji na gitarę, sporządzonej przez Andrésa Segovię. Muszę przyznać, że właśnie zachwyt nad gitarowym brzmieniem Asturias było moim spirytus movens do wykonywania tego utworu na wiolonczeli. Jednak podstawę opracowania stanowiła oryginalna wersja fortepianowa ze względu na transfer motoryki w postaci zastosowanych repetycji. Oddzielnym zagadnieniem stała się realizacja przebiegu harmonicznego oraz opracowanie techniczne związane z wykonaniem akordów, które w przypadku wiolonczeli, musiałam dostosować do możliwości instrumentu.

Ballada d-moll E.Ysaÿe`a jest jedną z część cyklu 6 Sonat na skrzypce solo. Zadedykowana została wybitnemu skrzypkowi G.Enescu. Fakt ten tłumaczy bogactwo i różnorodność środków wykonawczych oraz wirtuozowski charakter, który jest niewątpliwym atutem tego utworu. Skrzypcowa Ballada stanowi zatem dla wiolonczelisty szczególe wyzwanie pod względem umiejętności wykonawczych. Transkrypcja wiolonczelowa ( Lothara Niefinda) w tonacji g-moll, umieszczona w niskim rejestrze wnosi nowy, sonorystyczny koloryt, a budowanie nastrojów i wyraz ekspresji posiada bardzo głęboki i dramatyczny charakter.

Sonata D-dur J.S.Bacha napisana jest w oryginale na violę da gamba klawesyn. Przeniesienie jej na wiolonczelę i organy to propozycja nowego brzmienia wynikającego ze specyfiki współczesnych instrumentów, przy zachowaniu respektu dla estetyki wykonawczej epoki Baroku.

Max Bruch skomponował Kol Nidrei na wiolonczelę solo i orkiestrę. Współpraca wiolonczeli z organami generuje w tym przypadku nieco odmienny sposób operowania dynamiką i poczuciem czasu. Temat utworu zaczerpnięty z modlitwy żydowskiej odmawianej prze świętem Jom Kipur, w głosie wiolonczeli z towarzyszeniem organów zmienia zdecydowanie przestrzeń brzmieniową, nadając dziełu szczególnie religijny charakter.

Transkrypcja arii „Mon coeur s`ouvre a ta voix” z opery Samson a Dalila C.Saint-Saënsa znakomicie odzwierciedla wszystko to, co kojarzy się z wiolonczelą. Wykorzystuje jej wokalny sposób prowadzenia narracji, śpiewność brzmienia wzbogaconego różnorodnym vibrato. Aria „Moja dusza otwiera się na twój głos” wykonywana podczas koncertów z towarzyszeniem organów zawsze jest moim specjalnym koncertowym podarunkiem dla melomanów.

więcej


Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Markowicach.
„Błogosławić mnie będą wszystkie narody”.

 

Szanowni Państwo, Drodzy Melomani,

Sanktuarium Matki Bożej, Królowej Miłości i Pokoju, Pani Kujaw w Markowicach to miejsce szczególne. Pełne skupienia, przepojone boskością. To także Świątynia, która na co dzień gromadzi wiele osób o otwartych sercach i umysłach, działających z powołaniem i pasją. Odczuwając tę szczególną, metafizyczną moc, pragnę zaprosić Państwa na kolejny festiwal p.t. „Błogosławić mnie będą wszystkie narody”.

Od stuleci kompozytorzy i wykonawcy muzyki, ci wielcy lub mniej wybitni, wyrażali potrzebę dokonania swojego aktu wiary poprzez to, co potrafili najlepiej – tworzenie, bądź wykonywanie i kreowanie Ars Musica. Dlatego też przesłanie zawarte w tytule Festiwalu, zwłaszcza w kontekście współcześnie propagowanych wartości jest ciągle aktualne i nam wszystkim potrzebne.

Kontynuując zatem poprzednią edycję, pragniemy wzbogacić ją o repertuar kameralny i chóralny. Jestem pełna nadziei, że podczas festiwalowych koncertów doświadczycie Państwo wyjątkowej symbiozy w odczuwaniu Sacrum i sztuki muzycznej we wszelkich jej odcieniach. Wiodący ton tym doznaniom będą nadawać rzecz jasna wspaniałe markowickie organy, ożywiane przez polskich i zagranicznych (dotychczas z Hiszpanii, Portugalii, Włoch, Belgii, Meksyku, Finlandii, USA ) mistrzów tego instrumentu. Część kameralną i chóralną wypełnią znakomici artyści- instrumentaliści, chórzyści, dyrygenci o wybitnych osiągnięciach artystycznych, którzy w swoich profesjonalnych działaniach nadają wysoką rangę polskiej kulturze muzycznej.

Dyrektor Artystyczny Festiwalu

Prof. nadzw. dr hab. Renata Marzec

 

 

Szanowni Państwo!

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Markowicach jest dla koneserów muzyki sakralnej wyjątkowym wydarzeniem. Niepowtarzalna atmosfera tego muzycznego święta jest możliwa dzięki miejscu, w którym się ono odbywa. Wspaniała muzyka, w wirtuozowskich wykonaniach artystów z Polski i całego świata, tu w murach barokowego zespołu klasztornego brzmi w murach barokowego zespołu klasztornego, jednego z najciekawszych zabytków województwa kujawsko-pomorskiego, w murach świątyni. W takich wnętrzach utwory nabierają mocy i głębi, duch unosi się wysoko, otwierając na nowe przeżycia.

Z prawdziwą przyjemnością objąłem patronatem festiwal, który na stałe już wpisał się do kalendarza imprez kulturalnych naszego regionu. To bardzo ważne i cenne, że ciężar organizacji takich wydarzeń biorą na siebie nie tylko największe miasta i nie tylko profesjonalne instytucje. Nie zmienia to faktu, że profesjonalizm artystyczny i organizacyjny za każdym razem widać tu na każdym kroku.

Dziękując organizatorom, serdecznie pozdrawiam artystów i festiwalowych gości.

Honorowy Patron Festiwalu

Piotr Całbecki, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego

więcej


Kursy

Od początku mojej zawodowej pracy (30 lat) poza działalnością artystyczną moją szczególną pasją jest dydaktyka, którą oprócz działań w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy prowadzić w formie rozmaitych zaproszeń na prowadzenie warsztatów, konsultacji, kursów.

więcej