Renata Marzec
Wiolonczelistka, Profesor doktor habilitowany. Pracuje w Akademii Muzycznej w im. F.Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Jest absolwentką tej uczelni w klasie prof. Romana Sucheckiego i pracę zawodową od ponad 30 lat wiąże ze swoją Alma Mater, wychowując grono kilkudziesięciu absolwentów (solistów i kameralistów).
Aktywność koncertowa Renaty Marzec obejmuje Międzynarodowe Festiwale Muzyczne organizowane na terenie całej Polski oraz za granicą. Wymienić należy m.in. Reggio Emilia, Momo, Modena (Włochy), Antibes (Francja), Medina de Pomar, Oňa, Gernika (Hiszpania), Mexico City, Yanhuitlan (Meksyk), Vamberk, Upice (Czechy), Koksijde (Belgia), Bratysława (Słowacja), Bydgoszcz, Warszawę, Toruń, Włocławek, Inowrocław, Świnoujście, Międzyzdroje, Pasym, Kraków, Zakopane, Bukowinę Tatrzańską, Skawinę, Nowy Targ, Oleśnicę, Szczecin, Przemyśl i wiele innych ośrodków kulturalnych. Są to recitale solowe oraz koncerty kameralne we współpracy ze znamienitymi instrumentalistami: Dymitrem Sitkowieckim, Jadwigą Kaliszewską, Pawłem Radzińskim Lechem Bałabanem, Marcinem Sikorskim, Bolesławem Siarkiewiczem, Piotrem Reichertem.
Od kilku lat koncertuje również z mężem organistą, prof. Radosławem Marcem współtworząc duet Cellorganic. Repertuar tego duetu propaguje oryginalne dzieła tworzone na ten skład autorstwa takich mistrzów IX I XX wieku jak F.Liszt. J.Jongen, M.Dupre oraz dzieła twórców dawnych epok jak J.S.Bach, A.Vivaldi, A.Scarlatti. Duet prezentuje również własne opracowania muzycznych arcydzieł różnych epok.
W sierpniu 2016r. nakładem wytwórni Soliton ukazała się płyta duetu Cellorganic pt. Borrowed Sounds, na której Renata Marzec z towarzyszeniem Radosława Marca (organy) dokonała światowej premiery fonograficznej utworów w transkrypcjach na wiolonczelę solo oraz utworów na wiolonczelę i organy. Z tej okazji odbyły się prestiżowe tournée w Hiszpanii i Meksyku.
Od 2014 roku Renata Marzec jest Dyrektorem Artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Markowicach. Ponadto w ostatnich latach była organizatorem kilkudziesięciu wydarzeń artystyczno-naukowych na Wydziale Instrumentalnym AM w Bydgoszczy: Sympozjów Fortepianowych (z udziałem M.Voskresienskiego) Seminariów Organowych (z udziałem R.Baets`a , J.P.Brosse`a, C.Tarrabi, J.Gembalskiego), Międzynarodowych Dni Muzyki Dawnej, Seminariów lutniczych, fagotowych, obojowych i gitarowych. Oprócz pracy artystycznej i popularyzatorskiej Renata Marzec prowadzi również warsztaty muzyczne dla młodych instrumentalistów i Master Class w Polsce i za granicą: Między innymi w Krakowie, Bratysławie, Mławie, Szafarni, Chełmnie, Radziejowie. Uczestniczy w pracach Jury konkursów wiolonczelowych i kameralnych. Jest konsultantem i jurorem przesłuchań z ramienia Centrum Edukacji Artystycznej. Jest również promotorem prac doktorskich oraz recenzentem w przewodach artystycznych- doktoratach i habilitacjach (Akademie Muzyczne w Bydgoszczy, Gdańsku, Krakowie i Poznaniu).
W latach 1999-2002 i 2008-2012 pełniła funkcję prodziekana, następnie dziekana (2002- 2008 i 2012-2016) Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.
Za swoją działalność artystyczną otrzymała wiele nagród i odznaczeń, zarówno Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Zasłużony Dla Kultury Polskiej), Wojewody Kujawsko-Pomorskiego, Nagroda Marszałka Województwa z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki oraz liczne nagrody Rektora Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w uznaniu działalności artystycznej, naukowej i dydaktycznej.