Dydaktyka i praca naukowa
Praca dydaktyczna jako jeden z kilku wątków mojej aktywności zawodowej, stanowi dla mnie źródło szczególnej satysfakcji, której doświadczam na wszystkich poziomach kształcenia muzycznego.
Lata praktyki pedagogicznej- początkowo 2 lata w toruńskim ZSM, potem 23 lata w PSM I i II st.w Inowrocławiu oraz 30 lat pracy w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy – daje mi pełne spektrum wiekowe uczniów I i II stopnia oraz studentów. Tak bardzo różny stopień uzdolnień i poziom zaawansowania w grze na wiolonczeli nieustannie motywuje mnie do tworzenia zindywidualizowanego programu nauczania, poszukiwania nowoczesnych metod kształcenia i sposobu dotarcia do ciągle zmieniających się mentalnie młodych pokoleń wiolonczelistów. Łączy się to z moim osobistym i emocjonalnym zaangażowaniem w rozwój każdego ucznia i studenta.
Indywidualny kontakt na zajęciach w relacji mistrz-uczeń stwarza bowiem unikalną możliwość kształtowania wrażliwości młodych pokoleń na sztukę wyższą wraz z przekazem tych najbardziej uniwersalnych wartości. Wytwarzająca się stopniowo więź z uczniami i studentami przenosi się zawsze na konkretne działania w obrębie muzyki wiolonczelowej i kameralnej, czego owocem mogły być nagrody uczniów i studentów na krajowych i zagranicznych konkursach instrumentalnych- solistów i kameralistów (np.Miłosz Drogowski, Ewa Witczak, Katarzyna Beresińska, Dominika Molenda, Leszek Stachowski, Zespół kameralny Szysz-Trio).
Wielu z moich absolwentów klas wiolonczeli i kameralistyki to obecnie nie tylko znakomici wirtuozi i członkowie zespołów kameralnych i orkiestrowych, ale także wspaniali dyrygenci,naukowcy,pedagodzy i animatorzy życia muzycznego.
Jako Konsultant Centrum Edukacji Artystycznej, oprócz pracy zespołach Jury przesłuchań, od wielu lat prowadzę również konsultacje metodyczne dla nauczycieli w ramach kursów muzycznych i regularne-coroczne kursy dla młodzieży szkół muzycznych i akademii muzycznych zarówno w dziedzinie gry na wiolonczeli i kameralistyki (m.in. Mława, Chełmno, Gniezno, Bydgoszcz, Radziejów, Solec Kujawski, Wągrowiec, Jarocin, Włocławek, Kraków, Bratysława)
Zawsze chętnie wspieram działania pedagogów w zakresie dostępu do literatury, doboru programu i rozwiązywania problemów związanych z konkretnymi elementami doskonalenia techniki wykonawczej lub wątpliwościami związanymi z interpretacją.
Działalność naukowa
- Wykłady dla nauczycieli podczas kurów i konsultacji w szkołach muzycznych nt.
- „Wibracja w grze na wiolonczeli. Zagadnienia metodyczno-wykonawcze”
- „Praca z zespołem kameralnym. Realizacja faktury kameralnej w aspekcie wykonawczym”.
- Wykłady dla doktorantów Wyższej Szkoły Sztuk w Bratysławie
- Recenzja wydawnicza Wydawnictwo Eufonium – publikacja „Moja wiolonczela” autorstwa Agnieszki Kaszuby.
Promotorstwo prac doktorskich
- Michał Szałach– temat pracy : „Wybrana twórczość skrzypcowa Tadeusza Paciorkiewicza. Z problematyki zagadnień stylistycznych i interpretacyjnych”.
- Michalina Radzińska–temat pracy: „Różnorodność form, stylów i inspiracji w wybranych dziełach George’a Enescu opublikowanych po śmierci artysty”.
- Kamil Walasek – temat pracy : „Sonaty Johannesa Brahmsa w transkrypcjach na altówkę oraz ich znaczenie w praktyce estradowej altowiolisty”.
- Cecylia Stanecka– temat pracy : „Twórczość wiolonczelowa Szymona Laksa. Przeobrażenia stylistyczne oraz źródła inspiracji w kontekście interpretacji dzieła artystycznego”.
- Ewa Witczak– temat pracy : „Włoska wirtuozeria sonat wiolonczelowych op. 1 Salvatore Lanzettiego. Wpływ teorii afektów na styl kompozytora”.
- Dominika Molenda –temat pracy : „Brzmieniowość a możliwości interpretacyjne utworów wiolonczelowych XX wieku inspirowanych muzyką flamenco”.
Recenzje w przewodach doktorskich
- dr Krzysztof Pełech ( AM Bydgoszcz) – temat pracy : ”Znaczenie twórczości Jorge Morela we współczesnej literaturze gitarowej na przykładzie wybranych kompozycji i opracowań”. (2013 r.)
- dr Bartosz Koziak ( AM Bydgoszcz) – temat pracy: „Rozwój techniki wiolonczelowej w II połowie XX wieku i jej znaczenie w procesie kształcenia”. (2014 r.)
Recenzje w przewodach habilitacyjnych
- dr Maciej Kamrowski (AM Bydgoszcz) – temat pracy: „Recepcja Suity na wiolonczelę solo w twórczości kompozytorów XX-wieku”. (2013 r.)
- dr Anna Armatys-Borelli ( AM Kraków-recenzja z ramienia CK) – temat pracy:„Giuseppe Martucci- przedstawiciel odrodzenia włoskiej muzyki instrumentalnej XIX wieku. Twórczość kameralna ze szczególnym uwzględnieniem utworów na wiolonczelę i fortepian” (2015 r.)
Recenzje w postępowaniach habilitacyjnych
-
– dr Bolesław Siarkiewicz (AM Bydgoszcz)- Płyta CD – George`a Enescu: I Sonata na fortepian i skrzypce D-dur, op.2 II Sonata nafortepian i skrzypce f-moll, op 6
III Sonata na fortepian i skrzypce a-moll, op. 25, dans le çaractère populaire roumain
( 2014 r.)
– dr Katarzyna Polonek (AM Poznań ) Nagranie studyjne – wykonawcy Berliner Piano Trio, QBK records 2015, A.Dworzak- Trio op.90, Joh.Barhms –Trio op.87.
(2016r.)
– dr Błażej Goliński (AM Gdańsk ) – Płyta CD – Wieniawski/Kania Cello Sonatas (2016r.)
– dr Mariusz Bogdanowicz – (AM Bydgoszcz 2017r.)
– dr Beata Urbanek Kalinowska (AM Kraków 2017r.)
– dr Marcin Zdunik (AM Gdańsk 2017r.)
– dr Justyna Duda-Knade (AM Kraków 2018 r.)
– Członek Komisji Habilitacyjnej – postępowanie habilitacyjne (funkcja Sekretarza w postępowaniu habilitacyjnym dr Bożeny Maciejowskiej z decyzji CK) – (2013 r.)